Αρχική Αθλητικά Πανσερραικος : Τον αδικει το τελικο σκορ ( βιντεο τα γκολ )

Πανσερραικος : Τον αδικει το τελικο σκορ ( βιντεο τα γκολ )

από ttt
Η Βέροια επικράτησε με 3-0 του Πανσερραϊκού και πέρασε στην κορυφή του Βορείου ομίλου της Super League 2, περιμένοντας και το αποτέλεσμα της Ξάνθης, η οποία την Κυριακή υποδέχεται τα Τρίκαλα.

Στην κορυφή του Βορείου ομίλου της Super League 2 πέρασε -έστω και προσωρινά- η Βέροια, η οποία επικράτησε με 3-0 εντός έδρας του Πανσερραϊκού, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα και κάνοντας το 5/5 στο σπίτι της. Η Βέροια έπιασε τους 21 βαθμούς και έχει δύο περισσότερους από την Ξάνθη, η οποία βέβαια αγωνίζεται την Κυριακή στην έδρα της απέναντι στα Τρίκαλα και έχει τη δυνατότητα με νέο τρίποντο να διατηρηθεί στην πρώτη θέση.

Ο Πανσερραϊκός ήταν η ομάδα που πλησίασε πρώτη το γκολ με τον Παπαβασιλείου να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα στο 12′ απέναντι από τον Βελλίδη. Η ομάδα των Σερρών σπατάλησε μια χρυσή ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα και πέντε λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ, όταν ο Πασάς βρήκε δίχτυα από πλάγια θέση, εκμεταλλευόμενος και την αλλαγή πορείας της μπάλας σε πόδι αμυντικού των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 1-0. Η εξέλιξη αυτή έδωσε το πάνω χέρι στη Βέροια, η οποία είχε τις καλύτερες στιγμές για να φτάσει και σε ένα δεύτερο τέρμα πριν βγει το ημίχρονο.

Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και μέχρι τη συμπλήρωσης μιας ώρας αγώνα απείλησε με τους Γιανναράκη και Ζέρη, αλλά δεν τα κατάφερε και στη συνέχεια η Βέροια απλοποίησε τη νίκη της. Αρχικά το σουτ του Πασά στο 65′ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Γαβριηλίδης με σουτ μέσα από την περιοχή έπειτα από μπαλιά του Μπουκουβάλα έγραψε το 2-0. Στο 84′ ο Σκόνδρας, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπουκουβάλα, με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (87′ Δημόπουλος), Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (87′ Ορφανίδης), Μούργος (81′ Ράμος), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (81′ Φοφανά), Πόζογλου (63’ Παπαχρήστος), Πασάς

Πανσερραϊκός (Σαραγόσα): Κατσίκας, Γιανναράκης, Κουκόλης, Φουάσης, Ζέρης, Μαρκιόνι, Κρητικός (75′ Μέσσι), Έππας, Ανάκογλου (75′ Τσιμίκας), Κανίς, Παπαβασιλείου (60’ Κόντσι)